Психологчне здоров’я під час карантину: поради психолога

"How To Deal With Stress
How to avoid deterioration
k1
k5
 

Життєва ситуація, у якій ми опинилася є не звичною для усіх нас, тому так важливо мобілізувати наші сили, щоб справлятися з власним стресом та підтримувати дорогих нам людей. Намагайтеся не розпорошувати власний час та енергію на питання, які вирішити не можливо, зміни, які не настануть раніше визначеного для них часу, й на конфлікти, яких можна уникнути.

Нижче наведено декілька порад, що допоможуть нам краще структурувати час та звички під час карантину.

Життя за розкладом

✓ У ситуації, коли Ви не можете впливати на зовнішній світ, організуйте свій внутрішній. В умовах невизначеності дуже корисно коли всі члени сім'ї не просто домовляються між собою про розподіл часу і обов’язків, але й фіксують це на аркуші (плані). Особливо це важливо, коли хтось працює з дому, і необхідно зосередитися на виконанні завдань. Так само це корисно для дітей – коли вчимося, а коли відпочиваємо і розважаємося. Дуже важливо справедливо поділити обов’язки, залучаючи до домашньої роботи усіх членів родини. Це позитивно вплине на усю сім’ю.

Зарядці – так, піжамі – ні

✓ Дуже важливі фізичні навантаження. В мережі інтернет чимало відео із заняттями, розрахованими на різний рівень фізичної підготовки. Спорт та фізичні навантаження дуже добре допомагають боротися зі стресом. Крім того спорт зміцнює наш імунітет та позитивно впливає на зовнішній вигляд. Не переходьте на «піжамну форму», коли дистанційно працюєте чи навчаєтесь – одягайтеся так, наче ви йдете на роботу чи навчання.

Фільтр на інформацію

✓ Дуже важливо отримувати перевірену інформацію. Шквал негативних повідомлень не додає впевненості у завтрашньому дні. Боротися із цим можна лише ретельним фільтром інформації. Черпайте її тільки з перевірених джерел. Обмежте перегляд соцмереж, а ще краще, видаліть додатки зі смартфону, якщо вони заважають Вам підтримувати спокій та рівновагу.

Подзвоніть рідним

✓ Підтримувати контакт із рідними нескладно завдяки телефонам і месенджерам. Розмови з рідними і близькими допомагають зняти частину напруги. Не соромтеся попросити про допомогу, і будьте готові підтримати інших. Якщо не можете самі, то зверніться до спеціаліста online.

Домашня конфліктологія

✓ Карантин – це лакмусовий папірець стосунків у сім’ї. Адже зараз усі конфлікти загострюються. До карантину всі члени сім’ї займалися своїми справами. Діти – в школі, батьки – на роботі. Тому нерідко з колегами по роботі часу проводилося навіть більше, ніж з рідними. За таких умов не варто починати з’ясовувати стосунки – відкладіть це на пізніше. Будьте гнучкі та приймайте зважені рішення.

Карантин закінчиться

✓Раніше чи пізніше карантин і криза, спричинена ним, закінчиться. Найважливіше, як ми її переживемо, чи не вийдемо спустошеними і розбитими. У наших силах зробити все, щоб зберегти психологічне здоров’я своє та своїх рідних!

Практичний психолог
Ігнатюк І. І.

 

Як увійти в навчальний ритм після канікул

 Канікули завершилися. Час повертатися  до уроків та домашніх завдань. Але ж одразу включитися в робочий ритм – справа не з легких! Ось декілька важливих рекомендацій, на які потрібно звернути увагу, щоб не так складно було розпочинати новий навчальний рік.

✓ У більшості школярів початок навчального року викликає змішані почуття. З одного боку, довгоочікувана зустріч і спілкування з однокласниками та друзями, обмін подіями, які кожен пережив протягом канікул, а з іншого — усвідомлення необхідності та всієї серйозності навчання. Тому так важливо морально готуватися до навчального року. Ключовим тут є внутрішнє налаштування,  не «страждати» і не казати  собі:  «Ой, як не хочеться йти в школу (вчитися)». Хай вашим девізом стане позитивне твердження: «Я йду до школи з бажанням, задоволенням, цікавістю».

✓ Важливо завчасно подумати про створення комфортних  умов  для  навчання , пройтися по магазинах у пошуках щоденника, зошитів, ручок тощо.

 

✓ Крім того, потрібно не забувати «тренувати» свій мозок, готувати до сприйняття і засвоєння нових знань. Так наш мозок влаштований, що без тренувань ніяк. Ви замислювалися над тим, чому перші тижні навчального року відведені для повторення? Справа в тому, що за літо забувається частина пройденого раніше матеріалу. Тому, поки не розпочалося активне вивчення нового навчального матеріалу варто в спокійному темпі «розбудити» мозок шляхом гортання зошитів та підручників за минулий навчальний рік.

✓ Самостійно або разом з батьками складіть розпорядок дня і розподіліть час для навчання, відпочинку та інших занять та  намагайтеся йому слідувати. У цілому навчання та інші додаткові заняття повинні займати не більше 10 годин. При цьому на здоровий повноцінний сон виділяється 8-9 годин, ще 3-4 години - вільний час.
     ✓ Щоб не сідати з перших навчальних днів  за парту в напівсонному стані, варто поступово переходити з «літнього» режиму на «шкільний», тобто раніше лягати і раніше прокидатися. Щоб збирання до школи не перетворювалось у щоденні хвилювання, у перші тижні вересня будильник повинен піднімати вас на 10-15 хвилин раніше, ніж зазвичай під час навчального року. Оскільки саме зараз потрібно більше часу, щоб прокинутися, поснідати і взагалі сконцентруватися на зборах в школу.
    ✓ Збирайте шкільне приладдя з вечора, перевірте, чи не переплутано розклад, чи всі потрібні на наступний навчальний день підручники та зошити лежать в портфелі, чи не забули про змінне взуття та одяг. У цьому випадку вранці вам буде набагато легше прийти до школи без запізнень і нервування.
    ✓У період шкільної адаптації організм стомлюються більше, ніж зазвичай, тому особливо важливі прогулянки на свіжому повітрі після занять і перед сном.

✓Також  не слід забувати про правильне харчування. У перший місяць після канікул організм витрачає набагато більше енергії, відсутність якої може призвести до зниження імунітету. Сніданок повинен бути обов'язковим, як і свіжі фрукти та овочі в щоденному раціоні.

✓Чергуйте види діяльності, привчайте себе робити перерви, щоб розім'ятися, прогулятися, чергуйте складніші та легші завдання, наприклад, розв’язування математичних задач та вивчення віршів напам'ять.

Говорять, як зустрінеш новий навчальний рік, так його і проведеш, тож врахуйте вище зазначені рекомендації і докладіть максимум зусиль, щоб розпочати навчальний рік  правильно, задати собі потрібний навчальний ритм та налаштуватися  на позитивний лад. Успішної адаптації, натхнення та успіхів у навчанні!

Практичний психолог
Ігнатюк І. І.